Škornice
Epimedium sagittatum
Škornice šípolistá je trvalka dorůstající asi půlmetrové výšky vyskytující se převážně v oblasti vlhkých hájů a bambusových lesů jihovýchodní Číny. Bylina je charakteristická protáhlými zašpičatělými listy, od května do června ji zdobí zajímavě tvarované bílé květy se světle nachovým středem. Pro svůj dekorativní vzhled nachází uplatnění jako půdopokryvná rostlina při parkových výsadbách, hlavní použití má však odedávna v tradiční čínské medicíně.
Legenda hovoří o tom, že lidé vypozorovali u kozlů pasoucích se na porostu škornice zvýšenou sexuální aktivitu. Proto si vysloužila poměrně trefný lidový název “bylina prostopášného kozla”. Nachází se v ní vitamin E, polysacharidy, steroly, kyselina palmitová a tanin. Za afrodiziakální a potenci stimulující vlastnosti vděčí škornice obsaženému flavonoidu ikariinu, který inhibuje fosfodiesterázu typu 5 zodpovědnou za vznik impotence. Je doporučována mužům při léčbě erektilní dysfunkce a předčasné ejakulace. Ikariin má rovněž vliv na produkci bioaktivního oxidu dusnatého s ochranným účinkem proti ateroskleróze. Bylina pomáhá proti osteoartróze, tlumí bolesti zad a kloubů. Fytoestrogeny zabraňují osteoporóze u postmenopauzálních žen. Alternativní medicína ji využívá pro nápravu vysokého krevního tlaku, snižování hladiny cholesterolu, při nemocech jater a ledvin i pro posílení mentálních funkcí. Bylinka je pokládána za tonikum a imunostimulant, a proto je v moderní době aplikována také u HIV pozitivních pacientů a lidí s nemocí AIDS.
Užívání škornice šípolisté v doporučených dávkách je bezpečné a bez vedlejších účinků, není však vhodná pro těhotné a kojící ženy.